NX Kullanım Kılavuzu

UHeM sitesinden
Atla: kullan, ara
    


30 Ekim 2012 Tarihi itibariyle grafik arabirimli yazılımlarınızın çalıştırılması için VNC erişimi yerine NX sunucuları devreye alınacaktır. NX sunucularına erişim yalnızca lnode.uhem.itu.edu.tr adresi üzerinden yapılabilecektir.

Kurulum

 • NX Bağlantısı kurmak için UHeM olarak birbirinin oldukça benzeri olan iki ayrı istemci öneriyoruz. Bu istemcilerden işletim sisteminize uygun olanını VPN kullanabilmek için UHeM'den yazılım indirdiğiniz adresten indirerek kullanınız.

Hesabınız açılırken size gönderilen UHeM Proje Kullanıcısı Hesabı Onayı Bildirimi başlıklı e-postanın içeriğinde VPN yazılımını edinmeniz için gerekli adres ve bu adrese giriş için geçerli kullanıcı ve şifre bilgisi bulunmaktadır. Bu alanda NX Client yazılımlarını da bulabilirsiniz. NX Client sürümlerinden, işletim sisteminize uygun olanı indirip, kurabilirsiniz.

 • Ayrıca isterseniz aşağıdaki açık kaynak kodlu çözümü de inceleyebilirsiniz:
http://opennx.net/
 • Diğer bir seçenek de güncel linux dağıtımlarında bulunan Remmina adlı istemcidir. Bu istemciyi linux sisteminizin paket yöneticisini kullanarak kurabilirsiniz.

Bağlantı Kurma

 • NX Client Kurulumu sonrasında sizi adım adım yönlendirecek bir sihirbaz karşılayacaktır. Her iki yazılım da ayarlar ve menüler itibariyle çok benzer olduğundan, aşağıda kurulum sonrası adımlar sadece ilk linkteki istemci temel alınarak verilmiştir.


Önceki Oturumlara ve Başlatılmış İşlere Ulaşmak
 • Kurduğunuz ilk SSH veya NX bağlantısının ardından sistemlerimize kuracağınız diğer SSH ve NX bağlantıları da aynı sunucu üzerine yönlendirilecektir.
 • Sisteminizdeki son SSH bağlantısını kapatmanızdan 30 saniye sonra kuyruktaki bir diğer sunucuya yönlendirilirsiniz.
 • Eğer bir sunucu üzerinde daha önce başlatmış olduğunuz bir işe ulaşmanız gerekirse, SSH bağlantınızıkapatıp 30 saniye bekledikten sonra tekrar bağlantı kurunuz. En fazla 4'üncü denemenizde işi başlattığınız lnode sunucusuna tekrar bağlantı kurmuş olacaksınız.
 • Oturum kirliliği oluşmaması açısından, önceki maddede belirtilen denemeleri NX istemcisini kullanarak yapmayınız! Sunucularımızda daha önce başlattığınız bir işe ulaşmaya çalışırken, sunucuyla öncelikle standart SSH bağlantısı oluşturup, ardından -oturumunuz grafik tabanlıysa- NX istemcisini çalıştırınız. Sistem NX bağlantınızı otomatik olarak SSH istemcisi ile bağlanmış olduğunuz sunucuya yönlendirecektir.
 • NX oturumunuz bir “xterm” penceresi olarak açılacaktır. “xterm” üzerinden çağırdığınız diğer grafik arabirimli yazılımlar da ayrı pencerelerde açılacaktırlar.
 • Bilgisayarınızın masaüstünde NX vasıtası ile çağırmış olduğunuz tüm pencereleri sağ üst köşelerindeki kapatma düğmelerinden kapatırsanız. NX oturumunuz sunucu üzerinde 15 saniye içinde sonlanacaktır. Tekrar oturum açmak isterseniz bunu 15 saniye kadar bekledikten sonra yapmanız tavsiye edilir.
 • Var olan NX oturumunuzu daha sonra erişmek üzere çalışır halde bırakmak için, Windows ve Linux işletim sistemlerinde CTRL-ALT-T; MacOS X işletim sisteminde ise CTRL-ALT-CMD-T tuş kombinasyonunu kullanmanız yeterli olacaktır. NX sunucusu, yeni bir pencerede size “Suspend” ve “Terminate” olmak üzere iki seçenek sunacaktır. “Suspend” seçerek oturumunuzu çalışır halde bırakabilirsiniz.
 • Lütfen oturumunuzu açık bıraktığınız sunucunun hangisi olduğuna bakmayı unutmayınız. Bu sunucuya tekrar erişme denemelerinizi NX ile değil, SSH istemcisiyle yapınız. SSH bağlantısıyla oturumunuzu açık bıraktığınız sunucuya bağlandıktan sonra NX bağlantısını çalıştırınız.
 • Sunucularda oluşturmuş olduğunuz oturumları, ilgili sunucuya bağlantı oluşturduktan sonra, NX Session Administrator uygulamasını kullanarak takip edebilirsiniz. Aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz üzere, listede “Port” alanında yazan değer X Display numaranızı göstermektedir.
NX 5.png


 • Sunucularımıza oluşturmuş olduğunuz standart bir SSH konsol bağlantısı üzerinden, yukarıdaki örneği temel alarak yazarsak, “export DISPLAY=:1008” komutunu verebilirsiniz. Bu aşamadan sonra çalışıtırdığınız her grafik arabirimli yazılım NX sunucusu üzerinden ekranınıza çıktı verecektir. Olası klavye uyumsuzluğu sorunlarınızda, NX'in açtığı grafik terminal yerine bu yöntemi kullanabilirsiniz.