Putty kullanım kılavuzu

UHeM sitesinden
Atla: kullan, ara

SSH Nedir?

Ssh uzaktaki bir bilgisayara güvenli bir bağlantı (normalde sadece komut satırı gelecek) sağlayan bir protokoldur. Bu protokolle bağlantı kurmak için ssh komutunu kullanırız. Bu komut ile UHeM makinalarına ulaşmak için mutlaka VPN bağlantısı açık olmalıdır.


Mesela lnode.uhem.itu.edu.tr bilgisayarına ahmet kullanıcısı ile ssh yapmak için:


ssh -l ahmet lnode.uhem.itu.edu.tr


komutunu kullanabiliriz. Buradaki -l parametresindeki l harfi, küçük L harfidir.


Putty Nedir?

Windows dışındaki işletim sistemlerinde ssh bağlantısı doğrudan ssh komutu ile kolayca sağlanabilmektedir. Ancak windows bilgisayarlarda ne yazık ki bir ssh komutu yoktur. Windows'un bu açığını Putty programını yükleyerek kapatabiliriz.


Eğer bir dökümanda ssh -l ahmet lnode.uhem.itu.edu.tr gibi bir ifade görürseniz, ve windows işletim sistemi kullanıyorsanız, Bu satırı, Putty programında makine adı (hostname) olarak lnode.uhem.itu.edu.tr ve kullanıcı adı (user) olarak ahmet bilgilerini girerek bir ssh bağlantısı açacaksınız şeklinde düşününüz.

Nasıl Kullanılır?

Putty ağ üzerinden Linux işletim sistemli sunucunuza/makinanıza ssh üzerinden terminal bağlantısı sağlayan boyut olarak oldukça küçük ama güçlü ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Putty programını buradan indirebilirsiniz. Putty ile bağlantı yaptığınızda karşınıza gelen terminal üzerinden istediğiniz komutları kullanabilirsiniz.


  • Putty ile Uzak Unix Sunucuya Bağlanma

Putty.jpg

Putty programını indirdikten sonra çift tıklayarak programı çalıştırabilirsiniz, ek kurulum gerektirmeden çalışacaktır. Çalıştırdığınızda yukarıdaki resimdeki ekran ile karşılaracaksınız.

Host Name (or IP address) bölümüne lnode.uhem.itu.edu.tr yazıp Open düğmesine basmanız sunucunuza bağlanmak için yeterli olacaktır.

Bu aşamada karşınıza terminal ekranı gelecektir. ve size giriş bilgilerinizi, kullanıcı adı ve şifrenizi sırası ile soracaktır. Bu bilgiler size gönderilmiş mail içerisinde bulunmaktadır.


Konsol.jpg

Güvenlik nedeni ile şifre yazma esnasında ekranda herhangi bir karakter gösterilmez. Bu sebeble Şifrenizi girerken yazamadığınızı düşünebilirsiniz, merak etmeyin yazıyorsunuz.


Şifremizi yazıp onayladıktan sonra bir karşılama mesajı görünür bu mesajda en son hangi ip adresinden ve ne zaman bağlandığınız bilgisi verilir. Bu mesajın amacı sizin kontrolünüz dışında herhangi birisinin sunucuya girip girmediğini anlamaktır. Şifre aşamasını geçtikten sonra, artık uzaktaki sunucuya ssh ile bağlısınız demektir. Tekrardan ssh komutunu kullanmanıza gerek yoktur.