VPN Kullanım Kılavuzu

UHeM sitesinden
Atla: kullan, ara

Sisteme güvenli ve esnek olarak erişebilmeniz için VPN altyapısı kullanılmaktadır. VPN bağlantısı sadece merkezimize güvenli bağlantı sağlamak içindir. VPN bağlantısı sağladığınızda herhangi bir programı çalıştırabileceğiniz bir pencere açılmayacaktır.


Komutları girebileceğiniz bir arayüz için SSH bağlantısı yapmalısınız. Ya da grafik arabirimi kullanmayı tercih ederseniz NX adlı yazılımı kullanabilirsiniz. Bunlar için e-postada yer alan ilgili bağlantılarda yer alan kılavuzları inceleyiniz.


VPN kullanabilmek için size gönderilen UHeM Proje Kullanıcısı Hesabı Onayı Bildirimi başlıklı e-postanın içeriğinde VPN yazılımını edinmeniz için gerekli adres ve bu adrese giriş için geçerli kullanıcı ve şifre bilgisi bulunmaktadır. Bu kullanıcı adı ve şifre sadece VPN programını indirmek için kullanılacak şifredir. Bu adresteki bilgilerle VPN programını kurduğunuzda ise size aşağıdaki bilgiler gerekecektir:

  • VPN sunucu adı (VPN host)
  • Grup İsmi
  • Grup Şifresi
  • Kullanıcı Adı
  • Kullanıcı Şifresi

Yukarıdaki bilgiler de e-posta içerisinde mevcuttur.


VPN istemci programının kurulumu kullandığınız işletim sisteminde göre değişiklik göstermektedir. E-posta'da gönderilen adreste programlara ek olarak kurulum belgeleri de bulunmaktadır. Ancak biz burada bir kurulum gerektirmeyen Mac OSX 10.5 ve sonrası işletim sistemi için gerekli adımları göstereceğiz. Diğer işletim sistemleri için bahsi geçen adresteki dokümanlar kullanılmalıdır.Mac OSX Ayarları

Mac OS X 10.5 ve sonrası bir sürüm kullanıyorsanız VPN bağlantısını aşağıdaki adımları takip ederek yapılandırabilirsiniz. 10.5 öncesi için e-postadaki adrese bakınız.Windows10 Ayarları

Aşağıdaki çözüm adımları Windows10 sürümü için geçerli olup, diğer sürümler için gerekli bilgiye, size gönderilen hesap başvuru onayı mailindeki VPN istemci yazılımı ve kurulum dokümanları linkinden ulaşabilirsiniz.


Adım 1 : Cisco VPN Client indirilir.(version 5.0.07)

Adım 2 : [1] linkinden winfix.exe indirilir."Start Windows Fixup" seçeneğine tıklanır. "Exit" butonu aktif olunca tıklanarak kapatılır.

VPN Windows Adım 2.png


Adım 3 : DNE indirilir. 32-bit için [2] , 64-bit için [3] linkini kullanabilirsiniz.

Adım 4 : DNE çalıştırılır."I accept the terms in the License Agreement" seçeneği işaretlenip "Install" butonuna tıklanır.

VPN Windows Adım 4.png


Adım 5 : "Finish" butonuna tıklanarak kurulum tamamlanır.Bilgisayar yeniden başlatılır.

VPN Windows 5.png


Adım 6 : Cisco VPN Client çalıştırılır. "Next" butonuna tıklanır.

VPN Windows Adım 6.png


Adım 7 : "I accept the license agreement" seçeneği işaretlenir ve ardından her sayfada "Next" butonuna tıklanarak kurulum tamamlanır.

VPN Windows Adım 7.png


Adım 8 : Ara menüsüne "regedit" yazılarak Registry Editor açılır.

VPN Windows Adım 8.png


Adım 9 : "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\CVirtA" seçilir ve "DisplayName" alanına tıklanır.

VPN Windows Adım 9.png


Adım 10 : 32-bit işletim sistemi için "Cisco Systems VPN Adapter" , 64-bit için "Cisco Systems VPN Adapter for 64-bit Windows" yazılarak "OK" butonuna basılır.

VPN Windows Adım 10.png


Adım 11 : Kurulan Cisco VPN Client çalıştırılır."New" butonuna basılır.

VPN Windows Adım 11.png


Adım 12 : Host kısmına IP yazılır, Group Authentication kısmına grup ismi ve şifresi yazılır ve "Save" butonuna basılır.

VPN Windows Adım 12.png


Adım 13 : Bağlantı listesinden seçimi yapıp "Connect" butonuna basılır.

VPN Windows Adım 13.png


Adım 14 : Username , Password girişi yapılır ve bağlantı sağlanır.

VPN Windows Adım 14.png