×
Yeni bir madde oluştur
Sayfa başlığınızı buraya yazın:
We currently have 15 articles on UHeM Wiki. Type your article name above or create one of the articles listed here!  UHeM Wiki
  15Maddeler

  Altay sistemine iş vermek


  Altay Kümesi Donanım Bilgisi

  Bu kümenin hesaplama sunucularının donanımları:

  Makina Adı İşlemci Bilgisi İşlemci Kod Adı Makinadaki İşlemci

  (Çekirdek) Sayısı

  Hafıza Miktarı Ağ Kartı Özel Donanım Bu makinalarda

  Çalışacak Kuyruklar

  altay (login node) AMD EPYC 7302 2.99GHz znver2 32 256GB 200 Gbit/s Infiniband YOK Login makinasında

  iş çalıştırılamaz

  a001 - a088 AMD EPYC 7742 2.24GHz znver2 128 256GB 200 Gbit/s Infiniband YOK defq (varsayılan kuyruk, 7 gün)

  bigjobq (3 gün)

  a101 - a130 Intel XEON 8362 2.80GHz icelake-server 64 512GB 200 Gbit/s Infiniband 1 adet NVIDIA A100 80GB PCIe

  8.8T /YEREL disk (scratch)

  a100q (7 gün)


  Altay kümesindeki, a001-a088 makinalarında Red Hat Enterprise Linux release 8.5 işletim sistemi yüklüdür. a101-130 makinalarında Rocky Linux release 8.5 işletim sistemi yüklüdür.

  Disk Sistemi

  Altay kümesinde disk sistemi /ari adıyla sisteme bağlıdır. Kullanıcı dosyaları /ari/users dizininde, yeni programlar ise /ari/progs dizinde bulunur.

  a100q kuyruğundaki makinalarda işlerin hızlı okuma yazma amaçlı (scratch) kullanması için, 8.8T /YEREL disk mevcuttur. /YEREL diskteki dosyalar iş bitiminde otomatik olarak silinmektedir. Buraya yazdıracağınız dosyalarınızı saklamak isterseniz, iş betiğinizin içerisinde ev dizininize kopyalamalısınız.

  Derleyiciler

  Altay kümesindeki a001-a088 makinalarının işlemcileri AMD EPYC olduğu için, intel compiler paketi düzgün çalışmamaktadır. çeşitli intel modülleri kurulu olmasına rağmen bu modülleri kullanmamanızı tavsiye ederiz.


  Ön yüklü GCC derleyici sürümü 8.5.0 dır. Ancak bu derleyici, a001-a088 makinalarının kod adı "znver2" olan işlemcimizi tanımamaktadır. Bu sebeble, mümkünse, daha yeni bir derleyici (minimum gcc 9) kullanmanızı öneririz. Başka GCC Derleyicileri için, hazırda pek çok modül mevcuttur.


  Yukarıda bahsi geçen derleyicilerde işlemci için eniyileme (optimizasyon) yapmak için verilmesi gereken işlemci kodu znver2 dir. Örneğin: -march=znver2 parametresi ile bu işlemciye özelleşmiş exe üretilebilir.

  a101-a130 makinalarının INTEL işlemcisinin işlemci kodu ise icelake-server dir.


  Sistem Kullanımı

  Altay Kümesini kullanmak için kullanıcılarımız, VPN ile bağlı iken, altay.uhem.itu.edu.tr makinasına ssh yapmalıdırlar. Bu makinada işlerini/programlarını doğrudan çalıştırmak yerine, SLURM programına bu işlerini çalıştıran bir betik (ing. script) teslim etmelidirler.


  Altay kümesinin kullanımı konusunda bilgi edinmek için, lütfen Sarıyer sistemine iş vermek sayfasına bakınız. Çünkü, bu sayfada bahsedilmeyen her türlü kullanım bilgisi sariyer kümesi ile aynıdır.  TRUBA ile Dosya Transferi

  UHeM'deki tüm sunuculardan vpn bağlantısı gerekmeksizin, TRUBA'daki levrek1.ulakbim.gov.tr sunucusuna scp komutu ile dosya gönderip, alabilir, ssh yapabilirsiniz.


  TRUBA'dan da, altay login sunucusuna (altay.uhem.itu.edu.tr), vpn bağlantısı gerekmeksizin scp ile dosya gönderip, alabilir, ssh yapabilirsiniz.